Kontakt
InstagramZespół badawczy
Jesteśmy czteroosobowym zespołem, który od 2022 roku opracowuje twórcze metody adekwatne do badania lokalnych nie-tylko-ludzkich relacji w kontekście postępujących zmian klimatu i związanych z nimi środowiskowych i społecznych transformacji. Razem stworzyliśmy kolektyw pracowników/czek i osób studiujących z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zainteresowanych poszerzaniem wiedzy o lokalnym środowisku i próbą wykorzystania jej w twórczych działaniach z zakresu literatury i sztuki.
dr Joanna Soćko
Badaczka literatury i środowiskowych praktyk artystycznych. Bliskie są jej zagadnienia z obszaru humanistyki środowiskowej: przyrodopisarstwo, badania nad roślinami, a także artystyczne praktyki rytualne i inne współczesne przejawy postsekularności. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UŚ, obecnie pełni funkcję adiunktki w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Autorka książki „Poezja (meta)fizyczna. Materia w twórczości R.S. Thomasa” (IBL 2017), subiektywnego przewodnika slow travel po Katowicach i okolicach (Pascal 2018), a także artykułów naukowych (https://us.edu.pl/instytut/il/osoby/joanna-socko/) i kilku reportaży opublikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
joanna.socko@us.edu.pl

dr Joanna Zdzienicka-Obałek
Artystka interdyscyplinarna. Pracuje w rozmaitych mediach zajmując się tworzeniem obiektów oraz instalacji. Wypracowuje autorskie metody budowania szeroko pojętego obrazu. Duże znaczenie przypisuje czasowi oraz zjawiskom przez niego determinowanym, takimi jak pamięć oraz towarzyszące jej procesy, na przykład mechanizmy gromadzenia. Badając je, często eksponując przy tym proces powstawania pracy. Sięga po elementy natury, które łączy z wymienionymi wątkami. Nagrodzona m.in. grand prix w konkursie Najlepsze Dyplomy polskich ASP (Gdańsk 2009), Finalistka Talentów Trójki (2011), finalistka Strabag Art Award (2014). Pomysłodawczyni wielu warsztatów realizowanych z instytucjami kultury (CSW Kronika w Bytomiu, BWA w Katowicach). Autorka wystaw indywidualnych, m.in „Closer” w CSW Kronika, „Koniec związku albatrosów” w BWA w Katowicach, „Archiwum” w CS Zamek Sielecki. Współprowadzi pracownię działań interdyscyplinarnych w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
jzdzienicka@asp.katowice.pl

Agnieszka Czardybon
Od 2006 r. zawodowo związana z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Wieloletni koordynator wymiany międzynarodowej, od 2020 r. kieruje działem badań naukowych i współpracy odpowiedzialnym za wsparcie projektów artystycznych od strony formalnej i organizacyjnej. Zaangażowana zarówno w międzynarodowe przedsięwzięcia uczelni, jak i lokalne inicjatywy kulturalne i ekologiczne. Aktywna uczestniczka i koordynatorka przedsięwzięć realizowanych przez Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki.

dr Paweł Szeibel
Tworzy obrazy, warsztaty, akcje społeczne oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. W sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach dużą rolę odgrywa eksperyment, a także otwar tość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress. Dyplom obronił z wyróżnieniem w 2008 roku na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2016 uzyskał stopień doktora sztuki. Pomysłodawca warsztatów realizowanych z Centrum Sztuki WRO, Medialabem Katowice, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.
pszeibel@asp.katowice.pl

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Nauka dla Społeczeństwa II".